Nordsjö-roadtrip dag 4: Jever och Norddeich

Från Bremerhaven ledde vägen via erbarmligt tråkiga Wilhelmshaven (marinens och kustjägarnas stad visade det sig) till puttenuttiga bryggeristaden Jever. Där åt vi tårta på slottet och fick hälsa på en familj spattiga påfåglar i slottsträdgården.

Sen satte kustlängtan igång igen och vi hamnade av en GPS-relaterad slump i Norddeich, där det blev surffoto, fiskmiddag och svit på pensionärshotell med dirndlklädd personal.

Norddeich hade en enda turistattraktion utöver havet, och det var en station där föräldralösa sälar får växa upp i lugn och ro (bortsett från de dagliga besöken av 10000 skrikande och pekande barnfamiljer) innan de med tinnitus och social fobi släpps ut i Nordsjön igen. Sälungarna fick vi ingen vidare kontakt med, så vi drog vidare söderut längs kustvallen, på jakt efter byn med det vackra namnet Utlandshörn.

————-
Statistik dag 4:
Antal måltider som innehöll stekt fisk samt potatis och majonnäs i någon form: 3.
Halt nordsjöolja i blodet: 4,2%

Säg nåe här! / Tell me something good!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: