Mellandag på Mallis
Lätt huvudvärk och en kyligt blåsig dag gjorde att jag mest satt och läste på fik nere vid hamnen i förmiddags. Där jag åt en enkel bocadillo till lunch pratade jag med världens finaste gäng engelska touring-pensionärer. De hade allt från fina gamla brittiska touringcyklar till fula vikbara racers och åkte några gånger om året iväg för att cykla och dricka te tillsammans. Jag vill också gå i pension!
Sent på eftermiddagen blev det iallafall en kort tempotur (utan kamera) innan det mörknade. Tre mil fullt spett och sen hem till hotellet för dusch och förkylningsmediciner.
Några uttråkade stilleben från min gråa lunchpromenad:
- Snälla snälla kan vi inte åka i bergen snart?
- Ånej, inte fisk till middag igen.
- Jag börjar tro att den här mannen förföljer mig.
- Sandcastles, biatches!!!
- Här kan man köpa ett litet fartyg.
- Kanske borde dra mig tillbaks till hotellet.
- Jag har ont i huvet.
- Hemliga Lost-ön var en stor besvikelse, här hamnmyndigheten
- Överallt cyklar.
- Överallt cyklister.
Hopfällbara räsercyklar, brrr! Men de gamla touringspjuten med ingnidna lädersadlar och vin i flaskan är inte fel.
Nu är ramen beställd. Äntligen. En dryg vecka är leveranstiden enl Kocmo. Läskigt, kommer den att passa?
/K
Klart den kommer! Annars får du väl smälta ner den och bygga en rymdfärja eller nåt. Jag köpte en buff och ett par castelli-brallor billigt idag. Apropå onödiga cykelprylar – happy-yardsale/paris-roubaix kanske vore nåt?